

Gimnazjum nr. 5
z oddziałami integracyjnymi im. Roberta Schumana
O nas
Nasz patron - Robert Schuman.
Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 r. w Clausen w Luksemburgu. Mieszkał tam aż do matury a następnie rozpoczął studia prawnicze w Bonn, skąd po kilku miesiącach przeniósł się do Monachium. Kolejne lata studiów odbywał w Berlinie i Strasburgu, gdzie 1910 r. uzyskał tytuł doktora praw. Dwa lata później zdał egzamin sędziowski.
Schuman uważał katolicyzm za podstawę rozwoju społecznego i bardzo aktywnie działał w organizacjach społecznych o profilu katolickim. Już na początku studiów wstąpił do katolickiej korporacji studenckiej "Unitas", której aktywnym członkiem pozostał do końca życia. Kolejnym krokami w bogatej działalności społecznej Schumana było członkostwo w regionalnej sekcji "Związku Ludowego Katolickich Niemiec" (organizacja ta liczyła wówczas 800 tys. członków), a następnie w Katolickim Związku Akademickim.
Po I wojnie światowej, którą, po krótkiej służbie wojskowej w twierdzy Metz, spędził pracując w Boulay w opiece społecznej, Schuman przyjął obywatelstwo francuskie. W 1919 r. został deputowanym do Zgromadzenia Narodowego, w którym z ramienia Demokratycznej Partii Ludowej zasiadał do 1940 r. W Zgromadzeniu zajmował się sprawami Alzacji i Lotaryngii, a także pracował w komisji finansów.
14 września 1940 r. został aresztowany przez niemieckie władze okupacyjne. Dzięki pomocy oficera Abwehry Alfreda Topfera udało mu się jednak zbiec z więzienia.
Po II wojnie światowej Schuman zaangażował się jeszcze mocniej w działalność polityczną. W 1945 r. ponownie został posłem, a w latach 1946 - 1947 pełnił funkcję ministra finansów w kolejnych rządach francuskich. W latach 1947 - 1948 objął tekę premiera Francji zaś po upadku swojego rządu w kolejnych gabinetach aż do 1953 r. piastował urząd ministra spraw zagranicznych, wreszcie w latach 1955 - 1956 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Zaproponował zacieśnienie współpracy pomiędzy zachodnimi sojusznikami, dzięki której powstało NATO (1949)
9 maja 1950 roku w sali zegarowej ministerstwa spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Plan ten, który przeszedł do historii jako "Plan Schumana", był początkiem procesu jednoczenia Europy.
Po podpisaniu 25 marca 1957 r. Traktatów Rzymskich powołujących do życia EWG i Euroatom, ukonstytuował się Parlament Europejski. Robert Schuman został jego pierwszym przewodniczącym. Funkcję tę piastował do 1960 r., kiedy konieczność leczenia niedokrwistości mózgu zmusiła go do zmniejszenia aktywności politycznej.
Robert Schuman zmarł 4 września 1963 r. w swojej posiadłości w Scy-Chazelle koło Metz. Pochowano go najpierw na miejscowym cmentarzu, a później jego prochy przeniesiono do kaplicy kościoła templariuszy stojącego naprzeciwko jego domu.


+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Nasza Pani Dyrektor.
Krystyna Tomzik - Kliza - mgr chemii
1. Absolwent:
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie
2. Kwalifikacje:
♥ wyższe mgr z przygotowaniem pedagogicznym
♥ nauczyciel dyplomowany
♥ Studium Przedmiotowo - Metodyczne - kierunek - matematyka
♥ Kurs dla kadry kierowniczej oświatowej
♥ tytuł: Nauczyciel z klasą





